Как да защитим екрана на смартфона си Дисплеят е най-уязвимата част на смартфона. Сензорният екран обаче е скъп. Смяната му е почти същото к...
Как да защитим екрана на смартфона си
Дисплеят е най-уязвимата част на смартфона. Сензорният екран обаче е скъп. Смяната му е почти същото като закупуването на нов смартфон. Хубаво е, че има специална защита за дисплеите и екраните.
Протекторът предпазва от надраскване и отблясъци
Протекторът е „тънка обвивка“, която е предназначена да предпазва екрана на смартфона. Това е най-достъпният начин за защита на екрана, но най-ненадеждният, тъй като не предпазва от удар.
Протекторът е направен предимно от различни полимери, като полиуретан или винил.
Обикновено в продажба има четири основни типа защитни фолиа: гланцови, матови, смесени и огледални.
Гланцовите са лесни за залепване, почти не се виждат на екрана, много гладки. Основните недостатъци са, че бързо се надраскват и замърсяват. В същото време те са много търсени поради ниската си цена.
Матът предпазва екрана от отблясъци, прави повърхността на дисплея леко грапава, приятна на допир. Недостатъците включват зърнест на картината и леко намаляване на наситеността на цветовете.
Смесените не се замърсяват, не изкривяват картината, а също така предпазват от надраскване и отблясъци. Минуси на такива протектори не са открити.
Протекторите могат да се използват като огледало, но те значително влошават качеството на изображението.
Има и антибактериални и антишпионски протектори. Първите са покрити с антисептичен състав, който унищожава микробите, вторите не блестят - отстрани се вижда само блясък.
По-добре е да изберете протектор за тези потребители, които са уверени, че ще могат да боравят внимателно с устройството си.
Стъкленият протектор предпазва от удари и падания
Закаленото стъкло е вид "издръжлива броня", която поема силни удари, като по този начин предпазва екрана на смартфона. Такова стъкло е по-скъпо от филма, по-трудно е да го залепите.
В зависимост от вида на покритието има антирефлексни, олеофобни, възпиращи, силиконови и защитни протектори.
Благодарение на антирефлексното стъкло, смартфонът може да се използва на ярка слънчева светлина. Олеофобните са покрити със специален слой - отпечатъци от пръсти не остават по екрана. Фиксаторите са направени на същия принцип като предните стъкла в автомобилите или стъклата в душовете: ако се счупят, те задържат фрагментите заедно и не им позволяват да повредят екрана с остри ръбове. Силиконът е основният слой, а защитните предпазват от пукнатини.
Стъклата се предлагат в различни дебелини: 0,26, 0,33, 0,5 мм. В същото време те са поне два до три пъти по-силни от филмите. Твърдостта на покритието е 9 N. Този индикатор по скалата на Mohs съответства на минерала от алуминиев оксид - корунд, който може да се надраска само с диамант. Няма по-висока стойност.
Предимствата на този тип стъклени протектори: запазват чувствителността на сензора, не влияят на яснотата и яркостта на снимките, залепват бързо и не бълват.
Течното покритие подобрява тактилните усещания
Течното покритие е най-новият вид защита, която представлява течен състав или импрегниране на наночастици. Самият състав е силициев диоксид SiO2, който на молекулярно ниво прави екрана по-здрав с 600%.
Всичко зависи от това колко правилно е нанесена течността. Обръщам внимание на потребителите към факта, че това не е наслагване, а химическо вещество с наночастици, които проникват в материала на вашия екран.
Този инструмент все още не е популярен, така че няма недвусмислени данни за плюсовете и минусите. Не може да се каже, че течното покритие е по-надеждно от стъклото, тъй като се появи наскоро. Доказаните предимства включват водоустойчивост, защита срещу леки драскотини и подобрени тактилни усещания. Основният недостатък е високата цена.